Яка штукатурка краще для стін і стелі

Один з методів вирівнювання стін - оштукатурювання. Його застосовують найчастіше. Як вибрати штукатурку для кожного приміщення, які марки краще, як зробити цементні суміші своїми руками - читаємо далі.

види штукатурки

Будь-яка штукатурка складається з суміші сполучного речовини, піску різної фракції і добавок, що надає складу специфічні властивості. В першу чергу розрізняють їх за типом сполучного речовини. Це може бути:

  • гіпс;
  • цемент;
  • вапно;
  • глина.

Найчастіше використовують гіпсові і цементні штукатурки. Вони найбільш практичні, з їх допомогою простіше отримати рівну поверхню. Так як цементно піщана суміш (ЦПС) виходить дуже жорсткою і працювати з нею не дуже зручно, в розчин додають вапно. Такі штукатурки називають цементно-вапняними. Щоб вибрати штукатурку, треба знати де саме будуть рівнятися стіни - зовні або всередині приміщення і які умови в цьому приміщенні (про це нижче).

Вибрати штукатурку з різноманіття пропозицій непросто

Вибрати штукатурку з різноманіття пропозицій непросто

Штукатурні змести на основі цементу можна робити самостійно. Це дозволяє заощадити гроші, але займає більше часу. Можна купувати в готовому вигляді - суху суміш, фасовану в мішки. Гіпсову штукатурку рідко роблять своїми руками, частіше купують готову.

Часто плутають штукатурку і шпаклівку. Процеси в чомусь схожі - обидва використовуються для вирівнювання стін. Але штукатурять стіни і стеля при великій кривизні - від 5 мм і більше. Після штукатурки поверхню виходить хоч і рівна, але зерниста (менш зерниста при використанні гіпсових складів) і потребує загладжування. А загладжування роблять за допомогою шпаклівок. Вони містять більше тонко розмелені компоненти, що і отримує отримати гладку поверхню. Максимальний шар шпаклівки - 5 мм, штукатурки - 50-80 мм в одному шарі, а їх можна наносити кілька.

Що краще - гіпсова або цементна штукатурка

Вирішувати яку штукатурку краще купити - гіпсову або цементну - треба виходячи з їх якостей. Те що в одному приміщенні плюс, в іншому мінус. Тому спочатку розглянемо властивості цементної і гіпсової штукатурки.

властивість цементна штукатурка гіпсова штукатурка
паропроникність 0,09 мг / мчПа 0,11-0,14 мг / мчПа
Середня витрата на квадратний метр при шарі в 1 см 12-20 кг / кв.м 7-10 кг / кв. м
час схоплювання близько 2 годин менше 1 години - близько 40 хвилин
гігроскопічність вологи не боїться, при намоканні властивостей не змінює намокання небажано, максимальна вологість - 60%
необхідність шпаклівки потрібна під всі види обробки крім укладання плитки потрібна тільки під фарбування

Почнемо з економічної доцільності. Якщо порівнювати тільки ціну за кілограми сухого складу, то дешевше виходять склади на основі цементу приблизно на 1/3. Але так як витрата у них приблизно на стільки ж більше, то загальна сума, витрачена на штукатурку, буде приблизно однаковою. Так що тут пріоритетів немає і вибрати штукатурку за ціною не вийде.

В основному звертайте увагу на область застосування і зручність нанесення

В основному звертайте увагу на область застосування і зручність нанесення

Чим простіше працювати

Якщо порівнювати цементну і гіпсову штукатурку по зручності роботи, то простіше лягає гіпсовий склад. Він більш еластичний, краще «липне» до основи. Але є одне «але» - він швидше схоплюється. З одного боку це добре - швидше висихає до такого стану, коли можна наносити наступний шар і робота рухається швидше. З іншого боку це погано - зачиняти за один прийом треба невеликі порції: щоб встигнути за 30-40 хвилин все укласти. Схопився суміші краще не використовувати, оскільки додавання води змінює її стан тільки зовні. Нормальної міцності цей матеріал уже не набере.

Для самостійного нанесення важливо, який штукатуркою зручніше працювати

Для самостійного нанесення важливо, який штукатуркою зручніше працювати

Цементні склади зберігають еластичність протягом 2 годин, так що за один раз можна зачиняти великі обсяги. Але і сохне така штукатурка довше, так що процес займає більше часу - доводиться чекати висихання складу.

Галузь застосування

При виборі між гіпсової і цементною штукатуркою зазвичай все впирається в область застосування - зовні гіпс не використовують через його боязні вологи. В цьому випадку вибрати штукатурку просто: для зовнішніх робіт використовуємо цементну.

Це ж властивість визначає його сферу застосування у внутрішніх приміщеннях: для ванної та кухні краще використовувати цементну штукатурку, яка вологи не боїться. У всіх інших, «сухих» зонах, вважають за краще рівняти стіни гіпсовими складами. Вони краще «лягають» і, при певному досвіді, під шпалери стіни годі й шпаклювати - треба тільки добре вирівняти Затирочний шар.

Штукатурка - основа оздоблювального пирога, тому вона повинна триматися дуже добре

Штукатурка - основа оздоблювального пирога, тому вона повинна триматися дуже добре

Є, звичайно, гіпсові вологостійкі штукатурки. Їх вологостійкість підвищується за рахунок використання гідрофобних добавок, але це відбивається на ціні - вона значно вище ніж на звичайні склади. Варто також сказати, що і в ванній стіни рівняють гіпсовими НЕ вологостійкими складами. На нього потім буде укладатися плитка, і, якщо ретельно затерти шви вологостійкої затерла, то волога до штукатурки не добереться. Але це, все-таки, не кращий вихід, так як гіпс і цемент - дуже відрізняються за характеристиками, а плитковий клей завжди роблять на основі цементу. Якщо на гіпсову штукатурку укласти плитку, вона в більшості випадків відстає від підстави, як кажуть, «бухтить», а може і відвалиться.

Якщо ви вибираєте чим краще штукатурити стелю, в сухих приміщеннях вибір однозначний - гіпсовою штукатуркою. Вона легша, має кращу адгезію, простіше дорівнює. І навіть у вологих приміщеннях краще використовувати гіпсовий вологостійкий склад - дуже вже важко працювати з цементом на стелі. Це той випадок, коли краще трохи переплатити. Так що вибрати штукатурку на стелю просто: це гіпсовий склад.

Штукатурна суміш своїми руками

При обмеженому бюджеті на будівництво або ремонт, доводиться замислюватися про економію. Вибрати штукатурку тут просто: заощадити на обробці можна, якщо робити склади на основі цементу самостійно. Це дійсно дешевше, хоч і вимагає додаткового часу та сил. Але пам'ятайте, що в готові склади додані присадки, що поліпшують властивості штукатурки. Наприклад, в склади для вологих приміщень додають протигрибкові добавки, які запобігають розвитку цвілі. У склади для штукатурки зовнішніх стін, до антибактеріальних додають присадку, що підвищує морозостійкість. Є ще пластифікуючі добавки, які роблять нанесення більш легким. В принципі, в саморобну штукатурку можна теж додати ці присадки. Знайти їх можна на будівельних ринках або в спеціалізованих магазинах, норми розписані на упаковці. І навіть з урахуванням витрат на добавки, економія при самостійному виготовленні буде солідною - близько 30%.

Пропорції штукатурних складів для різних технік нанесення

Пропорції штукатурних складів для різних технік нанесення

Зробити своїми руками цементно піщану або вапняно-цементну штукатурку нескладно. Змішують компоненти в певних пропорціях в сухому вигляді, потім додають рідкі компоненти (якщо такі є і воду), доводять до певної консистенції. Замішувати можна вручну лопатою в великому тазу, кориті. Можна механізувати процес якщо є дриль - за допомогою спеціальної насадки. Найпростіший спосіб - за допомогою бетономішалки. З нею справу йде швидше, але великі обсяги складно виробляти, особливо якщо досвіду мало.

Цементно-піщана суміш: пропорції

Цементно-піщана суміш складається з 1 частини цементу марки М400 або М500 і 3-5 частин піску. Цемент повинен бути свіжий, пісок - сухий, просіяний через дрібне сито з зерном не більше 1,5 мм. Води беруть 0,7-0,8 частини. Як бачите, пропорції дані приблизно. Пісок може бути різною вологості, розчин може використовуватися в для штукатурки стін в різних приміщеннях, цемент може бути різних марок. При виборі кількості води основний орієнтир - зручність роботи. Треба підібрати склад так, щоб він був не настільки густим щоб відвалюватися зі стіни, але і не настільки рідким щоб сповзати. Це визначається експериментальним шляхом.

Працювати з ЦПС непросто

Працювати з ЦПС непросто

Також є різниця в складі в залежності від області застосування. Для штукатурки стін зовні на 1 частину цементу беруть 3-4 частини піску. Для вирівнювання стін всередині приміщень піску додають більше - 5 частин або навіть більше.

Хоч ЦПС виходить набагато дешевше готових сумішей, з нею працювати складніше - вона не дуже добре тримається на стіні, довго сохне, при висиханні практично завжди покривається тріщинами. Але вона не боїться вологи і з цієї причини рекомендується для штукатурки стін у вологих приміщеннях, які згодом будуть відбуватися плиткою або стіновими панелями (ПВХ, МДФ або будь-якими іншими). Для інших типів фінішної обробки - фарбування, декоративну штукатурку і шпалери - краще використовувати цементно-вапняний розчин або гіпсовий.

Цементно-вапняний штукатурний розчин своїми руками

Цементно-вапняну штукатурку роблять з додаванням вапняного тесту. Частини вапна відміряють у вигляді тесту, потім розбавляють водою до рідкого стану і в такому вигляді додають до ретельно перемішаним сухим цементу і піску.

Пропорції цементно-вапняної штукатурки такі: на 1 частину цементу беруть від 1 до 2 частин вапняного тесту, 6-9 частин піску. Води додають щоб довести розчин до потрібної консистенції. Пісок такий же як і для ЦПС - з зерном не більше 1,5 мм, вода - чиста, без забруднень. Вапняне тісто краще покупне. При домашньому гасінні все одно залишаються частки, що не прореагували. Пізніше, при намоканні стіни вони вступають в реакцію, збільшуються в обсязі, що викликає випадання шматків штукатурки. Тому на цьому краще не економити.

Цементно-вапняний розчин більш пластичний, але менш міцний

Цементно-вапняний розчин більш пластичний, але менш міцний

Точний підбір пропорцій визначається експериментально: маса повинна добре тримаються на стіні. Штукатурити цементно-вапняним складом можна стіни в будь-яких приміщеннях. Склад м'якший, працювати з ним зручніше, при висиханні він не тріскається. Але міцність такої штукатурки набагато нижче, ніж ЦПС і це теж треба мати на увазі.

Вибираємо готові склади

Вибрати тип штукатурки - гіпсова або цементна - це тільки початок. Далі доведеться вибирати виробника і сам склад - може бути кілька продуктів, що мають невеликі відмінності.

У будівельних магазинах багато різних марок штукатурки

У будівельних магазинах багато різних марок штукатурки

Хороші гіпсові штукатурки

Найбільш популярна гіпсова штукатурка Ротбанд (Rotband) фірми Кнауф (Knauf). Це дійсно якісний продукт, яким легко працювати навіть новачкам. У тієї ж фірми є інші продукти - Гольдбанд (Goldband) і НР Старт (HP Start). Вони коштують дешевше, якість мають цілком пристойне.

Найбільш популярний вид штукатурки - Ротбанд

Найбільш популярний вид штукатурки - Ротбанд

НР Старт - це гипсово-вапняний склад, Гольдбанд - гіпсовий. Різниця між Ротбанда і Гольдюандом - в товщині мінімального шару. У Ротбанда вона 5 мм, у другого - 8 мм. В іншому технічні характеристики дуже близькі - і витрата (8,5 кг / м3 при товщині шару 1 см), і максимальний шар (50 мм), і міцність на стиск і вигин. Відрізняється трохи щільність в затверділому стані: ~ 980 кг / м3 у Goldband і 950 кг / м3 у Rotbabd. Область застосування - будь-які житлові та нежитлові приміщення, що опалюються, в тому числі і кухні з ванними.

Назва призначення колір товщина шару Тип в'яжучого
Штукатурна суміш Кнауф Ротбанд Для штукатурення гладких поверхонь стін і стелі Білий Сірий 5-50 мм Гіпс з полімерними добавками
Штукатурно-клейова Суміш Кнауф Севенер Для відновлення старих штукатурних поверхонь, в тому числі і фасадів сірий Портландцемент з полімерними добавками і армуючими волокнами
Штукатурка Bergauf Bau Interier Для штукатурки в приміщеннях з нормальною вологістю Сірий білий 5-40 мм Цемент з полімерними добавками і перлітовим наповнювачем
Штукатурка Волма-Полотно Для внутрішніх приміщень з нормлаьно вологістю 5-50 мм НА основі гіпсу з хімічними і мінеральними добавками

Непогано також відгукуються про гіпсовій штукатурці Волма Шар, Основа ГІПСВЕЛЛ, Юніс Теплон, старателі. Вони коштують менше, дають непоганий результат, але працювати все-таки простіше в Ротбанда і «компанією». За результатами роботи з цими марками є як позитивні, так і негативні відгуки, але в цілому, якість непогана.

Готові цементні штукатурки

Цементні штукатурки є ручного і машинного нанесення. Ми говоритимемо про склади для ручного нанесення. Для внутрішніх робіт хороші Форвард, Вебер Ветонит, Основа Стартвелл, Weber Stuk Cement. Вони непогано лягають на чисту, попередньо змочену поверхню. Для кращого зчеплення краще стіни попередньо прогрунтувати, після висихання починати сам процес штукатурки.

Цементна штукатурка теж помітно відрізняється

Цементна штукатурка теж помітно відрізняється

Якщо вибрати штукатурку на основі цементу треба для зовнішніх робіт (в тому числі і для штукатурки відкритої лоджії або балкона), потрібні фасадні склади. Від звичайних вони відрізняються підвищеною кількістю циклів замерзання / розмерзання. Фасадні цементні штукатурки - Юніс Сілін фасадний, Основа Профі Стартвелл, Knauf Unterputz (Кнауф Унтерпутц), Bergauf Bau Putz Zement. Штукатурка Ceresit CT 24 Light підходить і для фасадних і для внутрішніх робіт.

Для стін з пористого бетону потрібні спеціальна штукатурка. Вона має підвищену паропроникність, щоб запобігти замикання вологи всередині стіни. Це Ceresit CT 24, Кнауф Грюндбанд (має в складі найдрібніші частинки пінополістиролу, що підвищує її теплоізоляційні властивості, зменшує витрату).

Відео: Как оштукатурить глиняные стены на сетку ч.1 #штукатурка - Будматеріали і технології 2024